Gjesteliste: Arne Mathisen

Dagens gjesteliste, sånn helt på tampen av året er Arne Mathisen - trommeslager i Heroes and Zeros som tidligere i år slapp den finfine plata ‘Strange Constellations‘. Jommen slår han ikke et slag for norsk musikk på denne listen. Hurra.
Vi har sluppet til Hr. Mathisen med sine favoritter fra 2007. Dessuten har vi fått Morgenutgavens favoritt Thom Hell til å skrive sine favoritter - den kommer så fort vi finner ut hvordan vi åpner en Works-fil på en Mac. Mhm.
1. Battles - Mirrored
Årets desidert feteste skive. Kompromissløs, overrasker med noe hver nye gjennomlytting. Vanskelig å beskrive, må høres, må eies.
2. Radiohead - In Rainbows
Radiohead lager fortsatt verdens beste låter, men pakker dem inn på en måte som ingen av de andre som også lager verdens beste låter kan.
3. Shining - Grindstone
Å blande stort sett alle musikksjangrer som finnes er ikke alltid så fett. Med mindre det er Shining som gjør det. Da blir det genialt.
4. Kiruna - Tarasarus
En Mammut av en skive. Improvisasjon, støy, jazz, lyd, vettafaen hva mer jeg skal si. Hør, hør!
5. Ungdomskulen - Cry-baby
Dette smaker bittert på en god måte. Dette er en kram skive full av sprø musikk som jeg ikke kjenner igjen i så mye annet. Nærmeste jeg kommer er Primus, som jeg ikke liker så godt. Ungdomskulen, derimot, liker jeg.
6. PJ Harvey - White Chalk
PJ Harvey er den tøffeste dama i verden. Så tøff at hun tør å ikke bare være tøff, men litt søt og trist også.
7. Band of Horses - Cease To Begin
Band of horses lager også verdens beste låter, de pakker dem bare ikke inn på samme måten som Radiohead. Men det holder til en 7. plass på min liste.
8. Lionheart Brothers - Dizzy Kiss
Nydelige låter. Nydelige arrangementer. Nydelig skive. Det tok en stund å fordøye den, men den ble bedre og bedre, og nå er den dritbra.
9. Queens of the Stone Age - Era Vulgaris
Selv om de aldri topper “Songs for the deaf” klarer ikke QOTSA å lage kjipe skiver. Josh Homme er mester i å lage masse altfor forskjellige låter som allikevel passer godt sammen.
10. Pow Pow - Leaving Las Palmas
Meget friskt instrumentalt pust i en Oslojungel som er tettgrodd med ræva ballerock og altfor mange skrangleindieband. Og sjekk for all del ut live-videoen på myspace-sida deres!!













