Fredag 12. Mars 2010 - RSS
Du kunne vært ute i skogen, men det er du ikke.

Spotify

04/12-08 22:13 / Skrevet av Ida Solheim-Olsen og arkivert i Duppeditter, Musikk

‘Spotify er den nye måten å lytte til musikk på’.

Dette er eit program du enkelt kan laste ned og installere på datamaskina di (støttar både Windows og OSX). Og på null komma niks har du plutselig tilgang til allverdens musikk. Og du kan tilogmed installere det på forskjellige maskiner, med samme brukernavn og passord.

Programmet har mange likheitar med iTunes og er veldig lett å bruke. Søk etter tittlar, artistar, album- og er du komfortabel med det kan du bruke meir avansert funksjon som årstal og sjanger. Men det stoppar ikkje der. Spelaren velger også ut musikk for deg, som den trur du vil like. Og når du har høyrt på nokre låtar får du etterkvart opp anbefalingar av lignande artistar, og du kan då starte opp ein eigen ‘radiokanal’ basert på artisten du høyrer på. Eller du kan velge ein eller fleire kategoriar og tiår. Spotify har avtalane i orden med store selskap som f.eks Sony BMG, Universal, Warner og EMI. Så det skal vere mykje musikk å boltre seg i..

Tjenesten er foreløpig kun i lukka beta og er finansiert av reklame. Men etter å ha testa programmet ei stund har vi berre høyrt reklame to gonger, og det i form av ein lita helsing frå Snow Patrol som tipsar om kva musikk vi burde lytte på. Og det er jo berre koselig. Men, om du blar opp 99 kroner i månaden, slepp du reklamen og i tillegg får du to invitasjonar som du kan dele ut til nokon du meinar fortjenar det.

Som nevnt er det berre gratis i beta, som betyr at du trenger ein invitasjon for å kunne bruke programmet uten å betale for det. Foreløbig iallefall. Morgenutgaven har 2 invitasjonar og delar gledelig ut til dei to første som skriver i kommentarfeltet at dei gjerne vil ha ein. Det skulle jo berre mangle, det er jo snart jul! Men husk no for all del å oppgi riktig e-post aresse, ellers blir det ingen invitasjon i innboksen din…

Så raska på, vi køyre første mann til mølla prinsippet!

Og ps. er du ikkje ein av dei to første, så kan du jo vere så heldig å få ein invitasjon av nokon andre eller rett og slett betale 99 kr. i månaden- det er jo ikkje så mykje!

Du kan si hva du mener, eller lage et tilbaketråkk fra din egen side.

6 meninger til “Spotify”

  1. erling mener:

    jeg vil gjerne ha en!

  2. Kasper mener:

    Jeg vil også ha!

  3. Ida Solheim-Olsen mener:

    versegod. en er på veg til erling, en er på veg til kasper! =) lag nokre kule lister, go mad!

    og god jul!

  4. Adelaide mener:

    Konseptet høyres mykje likt ut som http://www.last.fm som har eksistert i fleire år. Heit genialy og gratis tilgong på mykje musikk.Der og kan du får du radiokanal basert på musikken du likar. Du finn dei fleste der.

  5. Adelaide mener:

    Du finn mykje norsk musikk og på http://www.last.fm.

  6. Rariteter og snurrepiperier på Spotify? « God dag, verd! mener:

    [...] Spotify til folket + tips og triks | Møt min store kjærleik: Spotify | World Music med Spotify | Oi. Spotify! | Spotify [...]

Legg igjen din mening



 

Redaksjonen | Kontakt | tips()morgenutgaven()com

©2008 Morgenutgaven. Rettigheter og stor stas.

denne siden er håndlaget av olem